Weekendophold: Fiskeri + overnatning i hytte

  • Urhøj Camping – fiskeweekend ved Jammerlandsbugten

    I en helårs-isoleret luksushytte på 25 m2 med hyggelig hems, kan man bo op til 4 personer, få minutters gang ned til en af Sjællands mest givtige havørredpladser. Fra hytten har man udsigt over bugten og kan derfra opleve en spektakulær solnedgang. Røsnæs, Asnæs og Reersø er få kilometer væk og er alle kendt for godt havørredfiskeri.

     

    Fakta: Afrejse:Weekend og hverdage Status:Ledige pladser Pris:Se priser i linket. Bestil her..
  • Randers Fjord Camping – fiskeweekend ved Randers Fjord

    Hytten er på 12 m2 og indeholder en sovesofa, 2 køjesenge, puder, dynetæpper, bord + stole, dobbelt kogeplade, køleskab, kaffemaskine, gryder potter og pander samt bestik til 4 personer, der er ikke vand og afløb i hytten, men der er ca. 25 m. til campingkøkkenet. Hytten ligger 2 minutters gang fra en lækker fjordplads til havørredfiskeri og indenfor 2 kilometer kan yderligere 4 gode pladser nås.

    Fakta: Afrejse:Weekend og hverdage Status:Ledige pladser Pris:Se priser i linket. Bestil her..
  • Camp West SportResort – fiskeweekend nær Varde Å

    Hytten/Hytterne ligger 10 km. fra Varde Å, hvor der hvert år fanges mange og store laks. Havørreder er der også rigeligt af i åen. Et fiskekort kan købes ved turistinformationen i Varde eller på nettet. Der er også mange rigtig gode put and take vande i området, Camp West har endda sin egen. Der er 10 km. til vestkysten og en af de bedste pladser i Danmark til fangst af pighvar fra stranden.

    Fakta: Afrejse:Weekend og hverdage Status:Ledige pladser Pris:Se priser i linket. Bestil her..
  • Ebeltoft Strand Camping – fiskeweekend på Djursland

    Denne campingplads ligger nær nogle af de mest spændende fiskepladser, til fangst af havørreder og fladfisk på Djursland. I Ebeltoft Havn kan der også fanges makrel og sild når der er sæson for det, og er man til til put and take, skal man ikke køre mere end 15 min, for at få den mulighed.

    Ebeltoft Strand Camping har endda sin egen kyst og strand-strækning ude foran pladsen, hvor både havørreder og hornfisk kan fanges.

    Fakta: Afrejse:Weekend og hverdage Status:Ledige pladser Pris:Se priser i linket. Bestil her..
  • Rebild Camping – fiskeweekend nær Lindenborg Å og Mariager Fjord

    6 personers bjælkehytter på 22 m2 med hems og overdækket terasse. I hytterne er der en dobbeltseng, to køjer samt to sovepladser på hemsen. Der er Tekøkken med bord og stole. Kogeplader, køleskab med lille dybfryser og kaffemaskine. bestik m.m. Fra pladsen er der ca. 700 m. til Lindeborg Å og 23 km. til Mariager Fjord. Begge fantastiske fiskevande. Mange spændende arter kan fanges året rundt!

    Fakta: Afrejse:Weekend og hverdage Status:Ledige pladser Pris:Se priser i linket. Bestil her..
  • Darum Camping – fiskeweekend ved Sneum Å

    Hytten indeholder: Køjeseng med 2 sovepladser, 2 sovepladser ved spisebord. Der er køleskab, kogeplader, kaffemaskine, service til 4 personer samt terrasse med bord og stole. Hytten ligger kun 500 meter fra Sneum Å, hvor man både kan fange laks, havørred, aborre, gedde, skalle, ål, bækørred og stalling. De 2 sidstnævnte er dog totalfredede.

    Fakta: Afrejse:Weekend og hverdage Status:Ledige pladser Pris:Se priser i linket. Bestil her..
  • Søndervig Camping – fiskeweekend ved Vesterhavet

    Søndervig Camping er belliggende ved Vesterhavet. Men også ved Ringkøbing Fjord og Nissum Fjord, ved diverse put and take søer og flere lækre danske lakseåer, samt bækørredåer. Man kan stort set ikke finde en anden campingplads i landet, med bedre placering i nærheden af så mange fiskmuligheder i ét område.

    Hytter udlejes og man kan campere i telt, autocamper eller campingvogn.

    Fakta: Afrejse:Weekend og hverdage Status:Ledige pladser Pris:Se priser i linket. Bestil her..
  • Sandkaas Familiecamping – fiskeweekend på Bornholm

    En af de absolut bedste campingpladser på Bornholm. Både når det kommer til placering tæt på de nordlige, samt østlige fiskepladser, men også når det kommer til service og stemning. Pladsen har desuden lækre hytter i flere størrelser med eget bad og toilet.

    Flere søer er også i området. Fang havørred, fladfisk, torsk, sild m.fl. i saltvand, samt karpe, gedde, suder og aborre m.fl. i ferskvand, tæt på campingpladsen.

    Fakta: Afrejse:Weekend og hverdage Status:Ledige pladser Pris:Se priser i linket. Bestil her..
  • Rosenvold Strand Camping – fiskeweekend ved Vejle Fjord

    Rosenvold Strand Camping ligger perfekt i forhold til nogle af Vejle Fjords bedste havørredpladser. Hytterne er lækre og komfortable -og kun 5 min. fra at have trådt ud af hytten står man på første fiskeplads. Fjordpladserne er alle givtige og der fanges hvert år ørreder op til 6 kg. med både blink og flue, få minutters gang fra Campingpladsen.

    Fakta: Afrejse:Weekend og hverdage Status:Ledige pladser Pris:Se priser i linket. Bestil her..
  • Halk Strand Camping – fiskeweekend ved Halk Strand

    Fiskeriet efter havørred ved Halk Strand er landskendt. Strækningen byder på lækker og varieret bund og havørrederne er ofte mange og til tider meget store. 80+ cm. Halk Strand Camping ligger lige ud til den bedste del af strækningen og giver mulighed for at leje hytter, så en perfekt fiskeweekend kan planlægges. Hytterne er lækre og komfortable.

    Fakta: Afrejse:Weekend og hverdage Status:Ledige pladser Pris:Se priser i linket. Bestil her..
  • Hedebo Strand Camping – fiskeweekend ved Kattegat (Forårs sæson)

    I forårs-sæsonen kan man hos Hedebo Strandcamping, leje en hytte uden bad og toilet til 4 pers. en weekend  for 800 kr. og en med bad og toilet til 1200 kr.
    I forårs-sæsonen vrimler det med fisk i vandet nær pladsen. Fisk som hornfisk, makrel, havørred, fjæsing, fladfisk, ålekvabber og enkelte laks dukker også op i ny og næ. Familiefiskeri når det er bedst!

    Fakta: Afrejse:Weekend og hverdage - i foråret Status:Ledige pladser Pris:Se priser i linket. Bestil her..
    Fisk fra Stranden ved Hedebo Strand Camping. Fang til din egen fiske-grillbuffet.
  • Gammelbro Camping – fiskeweekend ved Lillebælt og Haderslev Fjord

    Der kan både fanges havørred, hornfisk, torsk, fladfisk og sej i sommerhalvåret, i Lillebælt ud for Gammelbro Camping. Dette både fra land og evt. medbragt jolle eller båd. På land er der gode strækninger med dybt vand tæt under land og lavvandede strækninger hvor havørreden trækker ind og tager føde til sig. På Gammelbro Camping er der derfor en god mulighed for at bo på en lækker plads og fange velsmagende spisefisk.

    Fakta: Afrejse:Weekend og hverdage Status:Ledige pladser Pris:Se priser i linket. Bestil her..
  • Skive Fjord Camping – fiskeweekend ved Skive Fjord og Karup Å

    Skive Fjord og Karup Å, er begge fantastiske muligheder, når det kommer til chancen for, at fange de helt store havørreder. Karup Å kaster hvert år havørreder over 10 kg. af sig og fiskeriet er mildest talt i verdensklasse. Man kan bo i hytter tæt på Karup Å og med udsigt til Skive Fjord på Skive Fjord Camping. Bor man på campingpladsen, er der chancer for havørredfangst få meter fra hytten.

     

    Fakta: Afrejse:Weekend og hverdage Status:Ledige pladser Pris:Se priser i linket. Bestil her..
  • Fynshoved Camping – Fiskeweekend Ved Fyns Hoved og Odense Fjord

    Hvis man vil bo i et af Fyns mest spændende områder, når det kommer til havørredfiskeri, så kommer man ikke tættere på end her.
    Fynshoved Camping ligger ud til en af områdets mest fascinerende strækninger både fiske- og naturmæssigt, men også få km. fra et utal af ligeså spændende og givende havørredstrækninger. En fiskeweekend her er en absolut top fiskeoplevelse!

    Fakta: Afrejse:Weekend og hverdage Status:Ledige pladser Pris:Se priser i linket. Bestil her..
error: Content is protected !!